משרד חקירות

תוכן עניינים

אם תנסו פעם לבצע חקירה פרטית בעצמכם, לעקוב אחרי אנשים, לנבור במאגרי מידע פרטיים וכן הלאה, אתם עשויים לגלות שמתעוררות בכם תחושות של חשש ואפילו פחד ממעשיכם. מדוע? מכיוון שבתהליכי חקירה פרטית, ישנן פעולות שהאדם הסביר לא מבצע ביום יום, פעולות שבדרך כלל נדרשת עבורן רשות, פעולות שלעיתים לא ידוע האם הן חוקיות או פליליות, פעולות שיוצרות סיכונים מכל מיני סוגים לרבות סיכון בחיי אדם וכן הלאה. ישנה תפיסה רווחת שבמסגרת חקירה פרטית המבוצעת על ידי משרד חקירות או חוקר פרטי, לא ניתן להשלים את המשימה מבלי לבצע פעולות שהן בניגוד לחוק. אבל האם זה נכון? האם חקירות פרטיות מתנהלות בצורה בלתי חוקית? האם לחוקר פרטי מותר לבצע פעולות שמנוגדות לחוק? ובכן, בנושא הזה בדיוק נדון ממש כאן בשורות הבאות.

חקירות פרטיות זה לא שיחת חולין

אחד הדברים החשובים להבין ביחס לחקירות פרטיות הוא, שלא מדובר בשיחת חולין או כפי שמכנים זאת בעגה העממית "משחק ילדים". משרד חקירות שמבצע חקירה הוא גורם מקצועי, שיש לנו ציפייה ממנו לבצע פעולות שאנחנו עצמנו לא היינו מוכנים לבצע. כך למשל, האם הייתם עוקבים אחרי בן או בת זוגכם עם חשש מתמיד שעוד רגע הוא או היא מסובבים את הראש ומזהים אתכם? האם הייתם מתחזים בפני אדם אחר כמישהו שהוא לא אתם רק כדי לקבל ממנו מידע שאתם זקוקים לו? האם הייתם מביימים אירוע שלם עם ניצבים ועם תפאורה ועם אנשים רבים שמעורבים באירוע, רק כדי להשיג פיסת מידע שחשובה לכם? ובכן, התשובה היא בדרך כלל לא וזאת בדיוק הסיבה מדוע כאשר נדרש לנו מידע חשוב שאנחנו רוצים להשיג, אנחנו פונים לקבל את שירותיו של משרד חקירות ולא עושים את הדברים בצורה עצמאית.

 

לא שיחת חולין אבל גם לא פלילי

מה שחשוב להבהיר כבר בשלב הזה הוא שלאף חוקר פרטי ולאף משרד חקירות, יהיה אשר יהיה, אין את הרשות לעבור על אף חוקמה תחומי העיסוק של משרד חקירות והדברים נכונים לא רק בתחום החקירות הפרטיות, אלא גם בתחום החקירות הממשלתיות בגופי משטרה ובגופי הביטחון. יחד עם זאת, ישנם בהחלט חוקים שמעניקים לחוקר כוח שאין לאדם פרטי ומאפשרים לו לבצע פעולות מסוימות שלאדם פרטי אין את הרשות החוקית לבצע אותן. כך למשל, התחזות היא עבירה פלילית ואולם לחוקר פרטי מוסמך ומורשה, המבצע חקירה פרטית יש את הזכות החוקית להתחזות לגורם אחר לצורך השגת מטרות החקירה. גם במקרה הזה ישנן מגבלות שונות שחלות על החוקר הפרטי והוא לא יכול להתחזות לכל אחד ובמסגרת התחזות זו לעשות כל דבר שעולה על רוחו, אבל הוא כן רשאי להשתמש בכלי ההתחזות בכדי להשיג את מטרת החקירה.

חוקר פרטי גם לא רשאי לבצע כל פעולה המנוגדת לחוק אם לא ניתנה לו הרשות לבצע אותה במסגרת חוקית נוספת. ואכן, משרד חקירות או חוקר פרטי לא מבצעים, או לפחות לא אמורים לבצע שום עבירה פלילית ושום עבירה על אף סוג של חוק על מנת להשיג את מטרת החקירה ורובם המכריע של גופי החקירה הפעילים בשוק החקירות הפרטיות גם עומדים בכלל זה באופן מלא. עבור האדם הלא מקצועי המתבונן בדברים מבחוץ, ישנן פעולות לא מעטות המבוצעות על ידי משרד חקירות, שיכולות להצטייר כמו פעולות פליליות או פעולות שנראות כאילו אסור לבצע אותן ואולם ברובם המכריע של המקרים לא מדובר בפעולות הנוגדות את החוק, אלא בפעולות שאנחנו כבני אדם פשוט לא היינו מבצעים אותן בעצמנו, לא ביום יום וגם לא באופן מיוחד. חקירה פרטית דורשת אומץ, היא דורשת הליכה על הקצה, היא דורשת יצירתיות רבה, היא דורשת ערמומיות, היא דורשת התנהלות שביחסים בין בני אדם הייתה נחשבת להעמדת פנים ואפילו רמאות, אבל היא לא דורשת מעבר על החוק. משרד חקירות שעובר על החוק על מנת להשיג את מטרות החקירה שלו הוא משרד שאין לו את היכולות המקצועיות הנדרשות להשלים את החקירה ולכן הוא נאלץ לבצע קיצורי דרך ולעגל פינות באופן, שבמקרים רבים עלול להוביל אותו אל מעבר לגבולות החוק אבל זה ממש לא מחויב המציאות וגם לא נדרש.

ומה קורה אם החוקר כן עובר על החוק?

ובכן, סוגיה מעניינת היא מה קורה אם אתם שוכרים משרד חקירות לצורך ביצוע חקירה כלשהי וחוקר פרטי במשרד הזה מבצע עבירהמשרדי חקירות וחוקרים פרטיים פלילית כדי להשיג את מטרת החקירה שלכם. האם במקרה כזה האחריות כולה מושתת על החוקר עצמו, או שגם לכם יש נגיעה לכך. התשובה לכך היא לא חד משמעית. באופן עקרוני, אתם לא אחראים לאופן בו פועל החוקר הפרטי בשמכם, אבל בתהליכים כאלה תידרשו בדרך כלל להוכיח שאתם עצמכם לא אישרתם, לא דחפתם ולא עודדתם את החוקר לבצע פעולות בלתי חוקיות ולפעמים זה לא כזה טריוויאלי.

כך למשל, יכול חוקר פרטי להתייעץ איתכם במסגרת פגישת היגוי שאתם עושים לאורך התהליך ובה הוא מציג לכם את תמונת המצב הנוכחית של החקירה ומעלה הצעות להמשך פעולה. בפגישה תמימה זו לכאורה, אתם עלולים לומר דבר מה שמרמז על כך שלא אכפת לכם מה הוא יעשה, העיקר שישיג לכם את המידע הדרוש לכם, יהיה כרוך במה שיהיה כרוך. במקרים מסוימים, משפט תמים זה יכול להוות ראיה לכך שאתם אישרתם בעצמכם ביצוע פעולות לא חוקיות גם אם לא ידעתם מה תהיה הפעולה הבלתי חוקית הספציפית שביצע החוקר. מן הסתם, לא נכנס פה לכל ההיבטים המשפטיים של הנושא, אבל כן נוכל לומר דבר חשוב אחד: בכל משימת חקירה שאתם סוגרים מול משרד חקירות, חשוב א' שבהסכם העבודה יצוין כי המשרד מתחייב להתנהל על פי החוק בלבד, ב' שבאותו הסכם יצוין שאתם, הלקוח, לא מאשרים שום פעולה שהיא מנוגדת לחוק וג' ושאתם עצמכם תתנהלו בזהירות לאורך כל תהליך החקירה ולא תאמרו או תעשו דברים שיכולים לרמוז לחוקר הפרטי שאתם לכאורה מאשרים לו ואולי אפילו מבקשים ממנו או מעודדים אותו לבצע פעולות שהן בלתי חוקיות, גם אם הוא גורם לכם להאמין שבלי פעולות בלתי חוקיות אלה לא ניתן יהיה להשיג את מטרת החקירה.

במקרים בהם אתם מרגישים שהגעתם למבוי סתום בעבודה עם משרד חקירות ספציפי ושלא ניתן עוד להתקדם מבלי לעשות פעולות שעלולות להיות בלתי חוקיות, זה לא אומר שאתם צריכים לוותר וזה בטח לא אומר שאתם אמורים לתת את האוקיי שלכם לעבור על החוק. מה שזה אומר הוא שאתם רוצים לבחון משרד חקירות נוסף, אולי הפעם עם יכולות גבוהות יותר ומשאבים מקצועיים יותר, שיאפשרו את השגת המטרה הנדרשת מבלי לעבור על החוק. משרדי חקירות מקצועיים יודעים היטב שאין שום מטרת חקירה שאי אפשר להשיג והשאלה היחידה היא כמה מוכנים להשקיע בזה ועד כמה מקצועיים הגורמים המקצועיים המעורבים בחקירה. ואתם מבחינתכם, אם זה מה שדרוש לכם בכדי להשיג את המטרה וזה מספיק חשוב לכם גם כנגד המחיר הכספי הנדרש, אז זאת הדרך הנכונה עבורכם.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

איתור חשבון בנק

איך לתפוס בעל בוגד?

בגידה היא החוויה הבינאישית הקשה ביותר שיכול לחוות אדם וכל מי שנבגד בחייו יודע זאת היטב. בגידה יכולה להתרחש לא

כמה עולים שירותי חוקר פרטי

חקירות אישות

התחום המפורסם ביותר בעולם החקירות הפרטיות הוא התחום של חקירת בגידות בין בני זוג. למעשה, אצל מרביתנו, עצם הביטוי חקירות

מה המחיר של בדיקת פוליגרף

בדיקת פוליגרף בעבודה

בדיקת פוליגרף היא בדיקה שעד לפני עשור או שניים נחשבה לכלי משפטי, שהשימוש בו מחוץ לעולם המשפט כמעט ולא היה

מלאו פרטים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים אחרונים שלנו

איתור חשבון בנק

איך לתפוס בעל בוגד?

בגידה היא החוויה הבינאישית הקשה ביותר שיכול לחוות אדם וכל מי שנבגד בחייו יודע זאת היטב. בגידה יכולה להתרחש לא רק בתחום האישות שבינו לבינה,

כמה עולים שירותי חוקר פרטי

חקירות אישות

התחום המפורסם ביותר בעולם החקירות הפרטיות הוא התחום של חקירת בגידות בין בני זוג. למעשה, אצל מרביתנו, עצם הביטוי חקירות פרטיות, יציף מייד במוחנו את

רשימת חוקרים פרטיים מורשים

חוקר פרטי הוא מקצוע מורכב. מי שמשכיר את שירותיו של חוקר פרטי רוצה להיות בטוח שהוא בוחר בחוקר פרטי מקצועי, מנוסה ומיומן ושיבצע את עבודתו

מה המחיר של בדיקת פוליגרף

בדיקת פוליגרף בעבודה

בדיקת פוליגרף היא בדיקה שעד לפני עשור או שניים נחשבה לכלי משפטי, שהשימוש בו מחוץ לעולם המשפט כמעט ולא היה קיים. בעשורים האחרונים חלה התפתחות