ריגול תעשייתי

תוכן עניינים

מהו ריגול תעשייתי ובאילו מקרים הוא נחוץ

ישנם מקרים רבים בהם חברות עסקיות מנסות למצוא מידע על חברות מתחרות, ולמעשה מנסות לאסוף מודיעין עסקי. הריגול התעשייתי הוא למעשה החלק הלא לגיטימי של המודיעין העסקי.

מהו ריגול תעשייתי?

ריגול הוא תופעה ישנה ונפוצה מאוד. למעשה תופעת הריגול קיימת שנים רבות על ידי שיטות שונות ומגוונות.
בימים אלה, קיימות מחלקות של מודיעין עסקי בכל החברות הגדולות שמחשיבות את עצמן. מהסיבה הפשוטה, שכן ככל שיש יותר מידע כך יש יותר כוח, ומידע עסקי יכול לעזור לעסקים רבים לצמוח ולגדול. כל חברה גדולה שיש לה מידע עסקי על החברה המתחרה לה, תוכל לגבור עליה. כאשר חברה מפתחת מוצרים חדשים, הוצאות עבור פיתוח המוצרים הן רבות וגבוהות מאוד. לכן, החברה תנסה לשמור בכל כוחה שלא ידלוף שום מידע לגבי פיתוח המוצרים החדשים. הריגול התעשייתי למעשה יתבצע על ידי חוקר פרטי. החוקר הפרטי יצליח לדלות מידע רב על החברה. הוא ישיג מידע על מוצרים חדשים, על תהליכי העבודה, על השקעות כספיות ועוד. בצורה הזאת, החברה שתקבל את המידע על מתחריה תהיה צעד אחד קודם. אך חשוב להבין שיש הבדל בין מודיעין תחרותי וריגול תעשייתי, כאשר ריגול תעשייתי נחשב ללא לגיטימי והדרכים להשגתו הן בדרך כלל לא חוקיות.

מה הן השיטות לריגול תעשייתי?

כפי שציינו קודם, יש שיטות רבות ושונות המשמשות לריגול תעשייתי. למעשה השיטות דומות לשיטות שנעשה בהן שימוש בריגול צבאי.הפרמטרים המשפיעים מחיר חוקר פרטי לריגול תעשייתי כאשר נעשה בשיטות אלה שימוש במסגרת אזרחית הן נחשבות ללא חוקיות. אחת הדרכים הנפוצות היא להשתמש באשפה של החברה המתחרה. החברה המתחרה תזרוק לפח מסמכים רבים, שיוכלו לסייע להשגת מידע רלוונטי. דרך נוספת היא להגיע לראיון עבודה שקרי. בראיון העבודה ניתן לגלות איך החברה עובדת מבפנים וללמוד עליה. חשוב להבין שאלו נחשבות לשיטות חוקיות. במסגרת השיטות הלא חוקיות נמצא האזנות, צילומים בסתר, מעקבים, גניבת מסמכים בכל מיני צורות, מתן שוחד לעובדים, גנבת מחשבים ועוד. ישנם מקרים בהם מתבצעת השגת גבול על ידי פריצה למשרדים.

 

מי יכול לנהל ריגול תעשייתי

אחת השיטות המרכזיות היא מעקב על מחשבים ורשתות. יש דרך לעקוב על ידי גניבה של אמצעי אחסנה וגיבוי המכילים מידע רב. אך בדרך כלל יתבצעו שיטות ריגול ממוחשב בדרכים מתוחמות יותר. כך יוכלו להאזין לתקשורת המחשבים, להעביר מידע באינטרנט באופן חשאי, להחדיר סוס טרויאני למחשבי היריד על מנת לקרוא קבצים ועוד.

אילו אנשים יכולים לבצע ריגול תעשייתי?

למעשה כל אדם יכול לבצע ריגול. חשוב להבין שבדרך כלל לא נחשוד בהם שהם מרגלים תעשייתיים שכן, הם לא מרגלים במקצועם. במקרים רבים, הריגול מתבצע על ידי עובדי חברה. לדוגמא, טכנאי מחשבים שמעביר מידע בתמורה לתשלום ועוד. בדרך כלל יבחרו כמרגל תעשייתי את האדם שיש לו הרבה מידע, כלומר שנמצא גבוה בהיררכיה של הארגון, או עובד שמחפש להתנקם במעסיק שלו.

האם ניתן להתגונן מפני ריגול תעשייתי?

התשובה היא כן, ניתן להתגונן מפני ריגול תעשייתי, אך חשוב מאוד לשים לב על מי סומכים. על מנת לשמור על המידע כמה שיותר, חברות רבות מעסיקות משרדי חקירות מקצועיים שישימו לב לעובדים השונים ולמה שקורה בחברה. משרדי החקירות ישלבו טכנולוגיה מתקדמת והטמעה של נהלי עבודה שיסייעו להגן מפני ריגול. החוקרים יחדרו לארגון על מנת לבדוק את העובדים השונים, כאשר בראשם המאבטחים ואת הערנות שלהם בנושא. בדרך כלל החדירה תתנהל בעזרת שיתוף פעולה של הקב״ט (קצין ביטחון) הראשי או נציג מצוות ההנהלה. בסוף החדירה יוגש דו״ח לידי המנהלים. הדו״ח יפרט את רמת הבטיחות והתנהלות החברה.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

איתור חשבון בנק

איך לתפוס בעל בוגד?

בגידה היא החוויה הבינאישית הקשה ביותר שיכול לחוות אדם וכל מי שנבגד בחייו יודע זאת היטב. בגידה יכולה להתרחש לא

כמה עולים שירותי חוקר פרטי

חקירות אישות

  התחום המפורסם ביותר בעולם החקירות הפרטיות הוא התחום של חקירת בגידות בין בני זוג. למעשה, אצל מרביתנו, עצם הביטוי

מה המחיר של בדיקת פוליגרף

בדיקת פוליגרף בעבודה

בדיקת פוליגרף היא בדיקה שעד לפני עשור או שניים נחשבה לכלי משפטי, שהשימוש בו מחוץ לעולם המשפט כמעט ולא היה

מאמרים אחרונים שלנו

איתור חשבון בנק

איך לתפוס בעל בוגד?

בגידה היא החוויה הבינאישית הקשה ביותר שיכול לחוות אדם וכל מי שנבגד בחייו יודע זאת היטב. בגידה יכולה להתרחש לא רק בתחום האישות שבינו לבינה,

כמה עולים שירותי חוקר פרטי

חקירות אישות

  התחום המפורסם ביותר בעולם החקירות הפרטיות הוא התחום של חקירת בגידות בין בני זוג. למעשה, אצל מרביתנו, עצם הביטוי חקירות פרטיות, יציף מייד במוחנו

רשימת חוקרים פרטיים מורשים

חוקר פרטי הוא מקצוע מורכב. מי שמשכיר את שירותיו של חוקר פרטי רוצה להיות בטוח שהוא בוחר בחוקר פרטי מקצועי, מנוסה ומיומן ושיבצע את עבודתו

מה המחיר של בדיקת פוליגרף

בדיקת פוליגרף בעבודה

בדיקת פוליגרף היא בדיקה שעד לפני עשור או שניים נחשבה לכלי משפטי, שהשימוש בו מחוץ לעולם המשפט כמעט ולא היה קיים. בעשורים האחרונים חלה התפתחות