חקירות כלכליות

תוכן עניינים

 

חקירות כלכליותעולם החקירות הפרטיות הוא עולם רחב ומגוון, שבתוכו אפשר למצוא חקירות בתחומי חיים שונים ומגוונים. אחד התחומים היותר משמעותיים הוא התחום של חקירות כלכליות, תחום שזוכה לתשומת לב רבה גם בעולם החקירות הרשמיות (משטרה ופרקליטות). לאורך מאות שנים, ובמיוחד במאה השנים האחרונות, למדה מערכת המשפט ולמעשה למדנו כולנו, שהכלכלה הוא הכוח המניע של העולם וכמעט לכל תהליך וכל אירוע בחיינו, ניתן למצוא הקשר כלכלי. פושעים אייקוניים בהיסטוריה האנושית הצליחו להימלט במשך שנים ארוכות מזרועות החוק, עד שנתפסו על עבירות כלכליות שלכאורה אינן קשורות כלל למעשי הפשע המרכזיים שיוחסו להם. אבל מה זה בדיוק אומר חקירות כלכליות? מה כוללת קטגוריית החקירות האלה? מי מבצע את החקירות האלה והאם ישנם חוקרים פרטיים המתמחים ספציפית בתחום זה? איך נכון לבחור את גורם החקירה שינהל עבורכם את החקירה ולמה אתם יכולים לצפות? על שאלות אלו ועוד תוכלו למצוא את התשובות ממש כאן בשורות הבאות.

 

אז מה זה בדיוק חקירה כלכלית?

כפי שאמרנו קודם לכן, עולם החקירות הפרטיות הוא עולם מגוון שבו אפשר למצוא חקירות מסוגים שונים, החל מחקירות בתחום יחסי האישות ומשפחה, דרך חקירות בתחום המודיעין העסקי וכלה בחקירות בעלות היבטים פליליים. בתוך כל מגוון החקירות האלה ישנו תחום אחד שנחשב למאוד דינמי ופעלתני והתחום הזה הוא התחום של חקירות כלכליות. חקירה כלכלית היא חקירה שהליבה שלה עוסקת בסוגיה כלכלית או בסוגיה בעלת מאפיינים כלכליים בולטים. כך למשל, חקירה של ניירות ערך, ערוצי זרימה של כספים, הלבנת הון, נדל"ן, הונאה כספית, ירושות ואפילו היבטים כלכליים ביחסי אישות. חקירות כאלה מוזמנות בדרך כלל על ידי תאגידים או בעלי עניין בתאגידים, בעלי עסקים, בני משפחה ובני זוג סביב סוגיות כספיות ואפילו גורמים פוליטיים ועיתונאיים, המבקשים לפצח רסיסי מידע שהגיעו אליהם לכדי תמונה שלמה של מידע.


מדוע יש צורך להגדיר בכלל חקירה כחקירה כלכלית?

ובכן, בהתאם למגוון סוגי החקירות שמתנהלות בעולם החקירות הפרטיות, כך קיימים גם התמחויות שונות בעולם זה. התמחויות אלה הן מרכיב המפתח בכל בחירה של גורם חקירה לטובת ביצוע חקירה מסוימת, וישנה חשיבות רבה מאוד בבחירת גורם חקירה שמחזיק בהתמחות ספציפית בתחום שאותו אנו רוצים לחקור. חקירה כלכלית מחייבת לא רק ואולי לאו דווקא בכלכלה, אלא יותר באופן שבו זורמים כספים, שבו נעשות פעולות פיננסיות ובאופן שבו ניתן לפענח רסיסי מידע לכאורה סתמיים לכדי מידע בעל חשיבות וערך כלכליים. יכולת זו היא יכולת נרכשת, שחוקרים פרטיים רבים רוכשים ומסגלים לעצמם לאורך שנים ארוכות של פעילות בתחום. חוקרים פרטיים אחרים בוחרים להתמחות בתחומים אחרים והם יהיו החוקרים הטובים ביותר כאשר אתם מבקשים למשל לעקוב אחרי בן או בת הזוג, או כאשר אתם רוצים לקבל מודיעין עסקי על המתחרים שלכם בשוק. יחד עם זאת, כאשר אתם רוצים לברר סוגיות כלכליות, פיננסיות וחשבונאיות מכל סוג שהוא ובכל הקשר עסקי, משפחתי, זוגי או פוליטי, אתם זקוקים לגורם חקירה בעל התמחות מיוחדת בתחום של חקירות כלכליות.

 

החשיבות של התמחות בסוג החקירה

החשיבות בבחירת גורם חקירה בעל התמחות בתחום הספציפי של חקירות כלכליות נובעת משתי סיבות מרכזיות: א' התמחות זו מבטיחה לכם את המחיר הטוב ביותר לניהול החקירה וב' התמחות זו מבטיחה לכם את התוצאות הטובות ביותר שניתן להפיק מחקירה פרטית. לעניין העלות, הרי שגורם חקירה מקצועי שמתמחה בתחום הספציפי של חקירות פרטיות, אוחז גם בכל הידע, הכלים והניסיון בתחום זה ויודע כיצד לנהל את החקירה בצורה יעילה עם נגישות מלאה לכל הכלים הנדרשים לניהולה. לעומתו, גורם חקירה שאין לו את הניסיון והידע הנדרשים בתחום, בהכרח רוכש את הניסיון הזה על חשבונכם. הוא יצטרך להתאמץ יותר, להשקיע יותר מאמץ בפענוח של כל פיסת מידע וללמוד המון תוך כדי תנועה. ברמה הפילנתרופית זה יכול להיות מעניין, אבל אם אתם לא רוצים להיות אלה שמממנים את תהליך רכישת היכולות של חוקר פרטי, חשוב שתבחרו חוקר פרטי בעל יכולות מתאימות לניהול חקירות כלכליות מהסוג הספציפי שאותו אתם רוצים לנהל.

לעניין תוצאות החקירה, הרי שגורם מקצועי שיודע כיצד לנהל חקירה כלכלית, שיודע איך לבנות את החקירה מא' ועד ת' ואיך להגיע לכל פיסת מידע חשובה מתוך כל פיסת מידע גולמית, יוכל בסופו של דבר להשיג תוצאות טובות יותר בחקירה. למעשה, גורם שאינו מתמחה בתחום הספציפי של חקירות כלכליות יכול אף לעשות טעויות שיגרמו לחשיפתכם בפני האובייקט שאתם חוקרים, ולשם אתם ממש לא רוצים להגיע. משתי הסיבות האלה, כאשר אתם רוצים לנהל חקירה כלכלית מכל סוג שהוא, חשוב מאוד שתבחרו בגורם חקירה שיש לו התמחות ספציפית בתחום זה, ועוד מעבר לכך, שיש לו התמחות מיוחדת בתחום הכלכלי הספציפי שסביבו אתם רוצים לנהל את החקירה.

 

מהו גורם החקירה המתאים לכם?

אז כפי שאמרנו קודם לכן, הפרמטר החשוב ביותר בבחירת גורם חקירה לניהול חקירות כלכליות הוא ההתמחות של גורם החקירה בתחום זה, אבל זה לא נגמר שם. בהמשך לכך, יש לכם שתי אופציות מרכזיות של גיוס משרד חקירות פרטיות המעסיק שורה של חוקרים פרטיים וצוות אדמיניסטרטיבי שלם, או של גיוס חוקר פרטי עצמאי שעובד לבדו. ההנחה היא שמשרד חקירות יהיה תמיד יקר יותר אך גם תמיד מקצועי יותר מאשר חוקר פרטי עצמאי. אי אפשר לומר שאין מאחורי הנחה זו דבר וחצי דבר, אבל אפשר בהחלט לומר שזוהי הנחה מאוד לא חד משמעית ולא תמיד היא עומדת במבחן המציאות, בלשון המעטה. ככלל, אם אתם מתכוונים לנהל חקירה מורכבת שדורשת פעולות חקירה מורכבות בארץ, בחו"ל ואולי גם בתחומים משיקים ולא רק בתחום הכלכלי, בהחלט מומלץ לשכור משרד חקירות פרטי שיודע להציע לכם את כל היכולות הנדרשות תחת קורת גג אחת, ומסוגל להוציא אל הפועל מהלכי חקירה נרחבים בתוך זמן קצר ובצורה יעילה.

מן הצד השני, אם מדובר בחקירה מינורית יחסית, אין שום סיבה לממן משרד שלם על כל הצוות האדמיניסטרטיבי שלו. למעשה, ישנן חקירות בהן דווקא ריכוז המשימה בידיו של איש אחד, יכול לייצר עבורכם את התוצאות הטובות ביותר. לעניין המחיר, ככל שהחקירה מורכבת יותר, כך יתאים לכם יותר משרד חקירות על פני חוקר עצמאי, וכך גם יהיה זול יותר משרד חקירות מאשר חוקר פרטי, וכמובן להיפך. מדוע? מכיוון שזמינות היכולות מהווה מרכיב מפתח במבנה העלויות של חקירות כלכליות וחקירות פרטיות בלבד. אם אתם שוכרים חוקר פרטי שאין לו את היכולות הנדרשות, הוא יצטרך לעבוד יותר שעות, להעסיק יותר גורמים מקצועיים ולממן יותר רכיבים טכנולוגיים ומקצועיים שאין כרגע בידיו, מה שמעלה את העלות הכוללת עבורכם.

בשורה התחתונה, לפני שאתם מזניקים חקירה כלכלית, כדאי להתייעץ עם גורם שמכיר את התחום, שיכול לתת לכם המלצות וחוות דעת מקצועיות על גורם חקירה מתאים וגם יכול לכוון אתכם סביב הדגשים שאותם אתם רוצים לבחון בתהליך הבחירה של גורם החקירה שינהל עבורכם לבסוף את החקירה כולה.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

איתור חשבון בנק

איך לתפוס בעל בוגד?

בגידה היא החוויה הבינאישית הקשה ביותר שיכול לחוות אדם וכל מי שנבגד בחייו יודע זאת היטב. בגידה יכולה להתרחש לא

כמה עולים שירותי חוקר פרטי

חקירות אישות

  התחום המפורסם ביותר בעולם החקירות הפרטיות הוא התחום של חקירת בגידות בין בני זוג. למעשה, אצל מרביתנו, עצם הביטוי

רשימת חוקרים פרטיים מורשים

חוקר פרטי הוא מקצוע מורכב. מי שמשכיר את שירותיו של חוקר פרטי רוצה להיות בטוח שהוא בוחר בחוקר פרטי מקצועי,

מה המחיר של בדיקת פוליגרף

בדיקת פוליגרף בעבודה

בדיקת פוליגרף היא בדיקה שעד לפני עשור או שניים נחשבה לכלי משפטי, שהשימוש בו מחוץ לעולם המשפט כמעט ולא היה

מאמרים אחרונים שלנו

איתור חשבון בנק

איך לתפוס בעל בוגד?

בגידה היא החוויה הבינאישית הקשה ביותר שיכול לחוות אדם וכל מי שנבגד בחייו יודע זאת היטב. בגידה יכולה להתרחש לא רק בתחום האישות שבינו לבינה,

כמה עולים שירותי חוקר פרטי

חקירות אישות

  התחום המפורסם ביותר בעולם החקירות הפרטיות הוא התחום של חקירת בגידות בין בני זוג. למעשה, אצל מרביתנו, עצם הביטוי חקירות פרטיות, יציף מייד במוחנו

רשימת חוקרים פרטיים מורשים

חוקר פרטי הוא מקצוע מורכב. מי שמשכיר את שירותיו של חוקר פרטי רוצה להיות בטוח שהוא בוחר בחוקר פרטי מקצועי, מנוסה ומיומן ושיבצע את עבודתו

מה המחיר של בדיקת פוליגרף

בדיקת פוליגרף בעבודה

בדיקת פוליגרף היא בדיקה שעד לפני עשור או שניים נחשבה לכלי משפטי, שהשימוש בו מחוץ לעולם המשפט כמעט ולא היה קיים. בעשורים האחרונים חלה התפתחות